444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe
/avrupa-tasarimi.aspx

Avrupa Tasarımı

Avrupa Tasarımı

Uluslararası alanda tasarımınızı tescil ettirmenizi sağlar ancak tasarım tescili Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Tasarımınız tescil edilirken tüm Avrupa ülkelerinin onayından geçer herhangi bir ülkede kabul edilmemesi durumunda tasarımınız hiçbir ülkede geçerli olamaz. Kabul edilirse tasarımınız tüm AB ülkelerinde geçerlidir ve hepsinde tasarımınız koruma altına alınır. Daha önceki yıllarda uluslararası alanda tescil yaptırabilmek için tasarımınızı istediğiniz ülkelerde ayrı ayrı yaptırmak zorundaydınız Avrupa Tasarımı sayesinde tek bir yerden başvuru ile tüm Avrupa ülkelerinde tescil ettirmenizi ve tüm AB ülkelerinde tasarımınızı koruma altına almayı sağlarsınız.

Avrupa Tasarımı Dezavantajı Nedir ?

Tasarımınız herhangi bir AB ülkesinde red veya itiraz alsın tasarımınız hiçbir ülkede tescil edilemez. Avrupa Tasarımının tescili işlemleri için yetkili kurum Avrupa Pazarı Uyumlaştırma Ofisi (Office for Harmonization in the Internal Market-Trade Marks and Designs (OHIM)) tarafından yürütülmektedir. OHIM  merkezi İspanya Alicante şehrinde bulunmaktadır. Avrupa Tasarımı  tescilli ve tescilsiz olmak üzere iki tür koruma şekli mevcuttur . Tescilli tasarımlar, başvuru tarihinden itibaren azami 25 yıl koruma sağlarken , tescilsiz tasarımlar ise kamuya sunmadan itibaren 3 yıl korunmaktadır Tescilli yapılmış tasarımlar 5 – beş senelik süreler için tescil edilebilir ve bu süreç 25 seneye kadar 5 defa yenileme işlemi yapılır. Avrupa Tasarımı ile AB üye ülkelerine yeni bir ülke dâhil olsa bile ek bir başvuru gerçekleştirmeden otomatik olarak o ülkede de tasarımınız tescilli olur yani yeni katılan ülkede de koruma sağlar. AB ülkeleri dışındaki ülkeler için tasarım tescil başvurularınızı hangi ülkede başvuru istiyorsanız o ülkelerin yönetmeliklerine göre başvuru yapılır.

Avrupa Tasarımı Yararları Nelerdir ?

Ayrı ayrı ülkelere başvuru yapmaktansa tek bir başvuru ile tasarımın AB ülkelerinde geçerli olmasını sağlarsınız ya da ayrı ayrı başvuru formları ve farklı dillerde başvuru yapmak yerine tek bir form ve dil ile başvuruyu gerçekleştirebilişiniz bunlar sayesinde maddi açıdan da fazla kayıp yaşamazsınız.

Kimler Başvurabilir ?

AB üye ülke vatandaşı olmak veya bu ülkelerde ikamet etmek şart değildir. Türk vatandaşları da başvuruda bulunabilir. Ancak AB üye ülkelerin vatandaşı olmayanlar veya AB üye ülkelerinden birinde ikamet etmeyen kişiler , OHIM ‘e başvuru yapabilmek için yetkili Tasarım Vekili ile birlikte işlemleri yürütmelidirler. OHIM, başvuruları, kural olarak şekli bakımdan inceler ancak itiraz üzerine esas bakımdan da inceleme yapar. Avrupa Birliği ülkelerinde tasarımınızı tescil ettirmek istiyorsanız Sistem Patent aracılığıyla sizler için tasarımınızı tescil ettirmek için bizler OHIM ile irtibata geçebiliriz.

Avrupa Tasarımı hakkında daha detaylı bilgi almak için uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.