444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe
/ctm-avrupa-topluluk-tasarimi.aspx

CTM Avrupa Topluluk Markası

Avrupa Topluluğu Markası - CTM (Community Trade Mark)

Tek bir işlemle bütün Avrupa Birliği ülkelerinde marka başvurusu ve koruması sağlayan Topluluk Markası Sistemi, 1996 senesinde yürürlüğe girmiştir. AB üyesi ülkelerin de koruma ve yine AB ülkelerinde eşit haklar sahip marka tescil sistemine Avrupa Topluluğu Markası - CTM denir ve Topluluk Marka Ofisi ( OHIM ) tarafından yürütülen ve merkezi İspanya – Alicante şehrinde bulunmaktadır.

CTM ile sadece AB üyeleri ülkeler de koruma sağlanır, tüm dünyada marka tescil koruması diye bir şey söz konusu değildir. Ülkemiz de Madrid Protokolü ile yapılan başvurular çerçevesinde Avrupa Topluluğu Markası sisteminden yararlanabilmektedir.

Kimler Avrupa Topluluğu Markası - CTM Yaptırabilir?

AB üyesi 27 ülkede ve 2014 senesi itibari ile Madrid Protokolü ile yapılan marka tescil başvurusu çerçevesinde 92 üye ülke ile marka tescil koruması sağlanır. Paris Sözleşmesi ve Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması taraf devletlerin vatandaşları da Avrupa Topluluğu Markası – CTM yaptırılabilirler.

Avrupa Topluluğu Markası - CTM Avantajı ve Dezavantajı Nelerdir ?

Tek bir başvuruda AB ülkelerinin tamamında geçerli olması ve koruma sağlanması. Tek bir dil kullanımı ve para birimi. Tek bir başvuru ile devir, ünvan değişikliği vb. işlemlerin gerçekleştirilebilmesi sağlanır. Kısacası tek bir yerden yapacağınız başvuru ile tüm AB ülkelerinde geçerli markaya sahip olacaksınız.

Marka başvurusu tek bir üye ülkede reddedilirse diğer ülkeler için de başvuru reddedilmiş olur. Bu yüzden dezavantaj olarak görülür ve tavsiye edilmez. Bunu ortadan kaldırmak için Avrupa Topluluğu Markası – CTM üyeleri, Madrid Protokolüne üye oldukları için, bu yolla tescile gidilmesi söz konusu riski yok etmiş olursunuz.

Avrupa Topluluğu Markası – CTM Başvurusu için Neler Gerekiyor?

  • Faaliyet Belgesi
  • Tescili istenilen marka örneği (renkli veya siyah beyaz).
  • Vekâletname (noter onayına gerek yoktur).
  • Markanın kullanılacağı ürün veya hizmet listesi

Avrupa Topluluğu Markası – CTM Kapsamında AB Üye Ülkeler

Almanya, Avusturya, Belçika ,Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta (Avrupa Topluluğu Markası – CTM kapsamında değildir), Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan.

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.