444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

İsim Tescil Nasıl Yapılır?

İsim Tescil Nasıl Yapılır?

İsim tescili nasıl yapılır? esas tanımı ile marka  tescili açıklarsak, markaya ait bir risk bulunmuyorsa ya da isimlerin tescili açısından farklı firma yahut birey başvuru yapmadıysa müracaat dosyası hazırlanır. 
 
İsim tescil işlemi yapılacak markanın küçük veya büyük  harf olmasına kararlaştırılır. Tescil edilecek isim, kişi veya birey için yapılabileceği gibi, kuruluş veya daha çok firma içinde yapılabilir. 
 
İsim tescili nasıl yapılır? kapsamında isimlerin tescili en doğru ismi ile marka tescili, müracaattın başlatıldığı an itibari ile marka korumaya dahil edilir. Başvuru evrakı aynı gün teslim edilir. Bu evrak ile birlikte tescil başvurusu resmiyet kazanır. 
 
Marka tescili hedefi ile, müracaatı başlatılan dosya tahmini olarak 8 ay içinde incelenir. İnceleme Sistem patent ofisimizin müracaat öncesi yapılan sorgulama ile aynı veritabamızda yapılmaktadır. Bu sebep doğrultusunda Sistem Patent şirketimiz tescil işlemleri kapsamında karşılaşılacağımız riskleri kazandığımız tecrübemiz ile minimize etmekteyiz. 
 
Tescil, inceleme aşaması olumlu olması ile tescil konusu marka(lar) resmi bülteninde itiraz için açılır. Tescil başvurusu gerçekleşen markalara, kendisinin markasına benzerlik tespit ettiğini düşünenler olması durumunda isimlerin tescili işlemine bu dönemde itiraz etme hakkı vardır. 
 
Şayet İtiraz yapılması istinaden enstitü gerekli itirazı incelemekle mükelleftir. İtirazın gelmemesi ile birlikte söz konusu ismin tescilinin sürmesine karar verilir.
 
Tescil edilen isimler 10 sene boyunda koruması geçerlidir. Bu süre tamamlanması durumundan talebe bağlı olara yenileme işlemi yapılır ve tescil belgesi yenilenir. 
 
Tescil belgesi ile marka hakları, ilgili yasa kapsamında korunur. Bu kapsamda tescil edilen isim veya markalar kişilerin, mülk hakkıdır. 
 
İsmin tescili veya marka tescili belgesine ilişkin yaptırımlar bariz güçlü ve caydırıcıdır. Hapis cezasına dek cezai işlemler uygulanabilir. Bunun yanında tescil ile kazanılan haklarla, haksız kazanç elde eden işletme yahut bireyler hakkında tazminat talebi yapılabilir.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.