444 22 41
 • İngilizce
 • Almanca
 • Türkçe
/isim-tescili.aspx

İsim Tescili

İsim Tescil Nedir ?

Bir firmanın / kuruluşun veya bir ürünün, hizmetin   adının veya ünvanının koruma altına alınmasına denirBu ifade ile söylenmek istenilen aslında Marka Tescili 'dir. Bu sebeple Marka Tescil  =  İsim Tescil aynı anlama gelmektedir. Marka Tescili için tek yetkili kurum TPE (Türk Patent Enstitüsü) ‘dür.

İsim Hakkı

İsim Hakkı;  Firmanın / kuruluşun veya bir ürünün, hizmetin   adının veya ünvanının kullanılması karşılığında talep edilen haktır. İsim hakkı marka tescili ile elde edilir. İsim tescil = Marka Tescili 10 yıl süre ile koruma altına alınır .  10 senenin sonunda marka sahibinin talebine göre marka yenilemesi yapılır . Marka yenilemenin sonunda Marka tekrar 10 yıl koruma altına alınır. Bu işlem aynı döngüde devam eder .

İsim Tescil  / Marka Tescil Nasıl Yapılır  ?

Marka: Bir ürünün veya hizmeti diğerlerinden ayırt eden ( farklılık gösteren )  sembol, şekil, sayı veya kelimeler bütünüdür. Yani bir ismin, kelimenin, cümlenin, logonun, sembolün, tasarımın, resmin ya da bunların birleşiminden olabilir. Tescil edilmiş markalar ® sembolü ile gösterilir .

Marka Tescili ( isim tescili ) ile Amaç;  Markanın yasal – hukuki  yollarla koruma altına alınmasıdır.

Markanın koruma altına alınabilmesi için öncelikle markanın tescil edilmesi gerekir. Markayı tescil ettirebilmek için tescil edilecek markanın daha öncesinde benzeri veya aynısının olmamalıdır  yani ayırt edici olması zorunludur.  Markanın benzerinin veya aynısının olmaması için Marka Araştırması yapılır. Marka Araştırması  yapıldıktan sonra Marka uygun görüldüğü takdirde  Marka  Tescil Başvurusu  gerçekleştirilir.

Marka Araştırması Neden Yapılır ?

Marka Araştırması yapılmadan yapılan Marka Başvurularının çoğunluğu diğer markalarla benzerliği  nedeniyle itiraz veya red edilmektedir. Marka araştırması yapılıp markanın benzeri var ise yeniden marka çalışması yapılıp sonrasında başvuru yapılmalıdır.  Eğer araştırma yapmadan başvuru yapılır ise hem maddi hem manevi açıdan kayıp oluşur . Bunların önüne geçmek için markanızın araştırmasını yaptıktan sonra isim tescil ( Marka Tescil ) Başvurusu yapılmalıdır.

Marka Araştırması Nasıl  Yapılır ?

Markanızı online olarak Sistem Patent A.Ş.'mizin web sayfasından yapabilirsiniz. Marka Araştırması yapılırken Marka İsmi , Firma Adı  ve Marka Sınıfı ile  Marka Sorgulama  yapılır .

Marka Araştırması online olarak linkinten yapabilirsiniz.

Marka Araştırmasının Amacı : Marka Başvurusu yapılmadan önce aynı veya / ve benzeri markanın  olup olmadığının incelenmesidir.

Marka Sınıfı ve  Önemi

Marka Sınıfı: Marka Tescil Başvurusu / isim tescil Başvurusu yaparken faaliyet alanlarına göre kullanacakları sınıflardır.

1. Sınıftan 34. Sınıf da dahil olmak üzere üretim yapan  firmaların kullanacakları sınıflardır.

35. Sınıf dahil olmak üzere 45. Sınıfla kadar olanlar  ise hizmet sektöründe çalışanların İsim tescilBaşvurusu yaparken kullanacakları sınıflardır.

Markanız “ Tanınmış Marka “ değil ise aynı markalı 2 firmanın  faaliyet alanları ve hizmet sektörü farklı ise  aynı isimli iki marka olabilir  işte burada ayırt edici olan özellik ise Marka sınıfları ile sağlanıyor .

http://www.sistempatent.com.tr/marka-siniflari.aspx adresinden Marka Nice Sınıfları‘na bakabilirsiniz.

Örneğin ; X markalı  bir firma veya ürün 1. Sınıfa aitse , yine X markalı bir firma veya ürün  2. Sınıfa aitse aynı isimde iki marka olabilir. Ancak “Tanınmış Marka ve Marka Sınıfları” farklı olduğu durumlarda aynı isimli 2 marka olabilir.

Tanınmış Marka Nedir ?

Markanın sadece belirli bir hedef kitlesi tarafından değil , herkes tarafından bir hatırlatma  , çağrışım yapmadan  bir ürünü yada firmayı çağrıştırmasına  Tanınmış Marka denir .

İsim Tescil Başvurusu Nasıl  Gerçekleştirilir ?

Marka Tescil Başvurusu / İsim Tescil Başvurusu ; başvuru sahibi veya resmi vekil tarafından gerekli evrakların tamamlanması sonrasında yapılabilir.

İsim Tescil Başvurusu 2 şekilde gerçekleşmektedir; Kişi (Şahıs) veya Tüzel(Şirket /Firma)  Kişi Başvuruları  olarak İsim Tescil /  Marka Tescil Başvurusu gerçekleşir.

Marka Tescil Başvurusunu Kişi (Şahış) Gerçekleştirecek ise ; Kimlik Fotokopisi , Marka Tescil Başvuru Formu , Marka Başvuru Ücreti Dekontu ( Marka tecil ücreti , tescil edilecek markanın sınıf adedi sayısına bağlı olarak değişir),  Marka Tescil logo veya örneği , Vekaletname   gibi evraklarını tamamlamaları gerekir .

Marka Tescil Başvurusunu Tüzel (Şirket) Kişi  Gerçekleştirecek ise ; Vergi Levhası Fotokopisi ,Şirket İmza Sirküleri Fotokopisi ,  Marka Başvuru Ücreti Dekontu ( Marka tecil ücreti , tescil edilecek markanın sınıf adedi sayısına bağlı olarak değişir),  Marka Tescil Başvuru Formu , Marka  Tescil logo veya örneği , Vekaletname   gibi  evraklarını tamamlamaları gerekir .

Marka Tescil İşlemleri  12 - 18 ay içinde gerçekleşmektedir. Ancak Markaya itiraz gelmesiyle  bu süre uzayabilir .

Marka Tescil Aşamaları Neler?

 • Marka Araştırma ve İnceleme
 • Marka Tescili Koruma Kapsamı Hakkında Bilgi Verilmesi
 • Marka Tescil ile İlgili Belgelerin Hazırlanması
 • Marka Tescil Başvurunun Yapılması
 • Marka Tescil Başvurusunun (Türk Marka ve Patent Kurumu ) İncelenmesi
 • Resmi Marka Bülteninde Yayınlanması
 • Tescil Aşaması  (Markanın Koruma Altına alınması )

Marka Tescili Koruma Süresi

İsim Tescili  Koruma  Süresi Başvuru tarihinden itibaren 10 (on) yıl koruma altında kalır .

Koruma süresi dolan markanın , marka sahibinin veya vekilinin  isteği üzerine Marka Yenileme yapılır .

Yenileme talebinin yapılması koruma süresinin sona erdiği ayın son gününden önceki altı ay içinde yapılır.

Yenilemesi  yapılmayan markalar hükümsüz sayılır.

İsim Tescili Faydaları ?

 • Markanızın bir başka kişiler veya kurumlar tarafından kullanılmasını engellemiş olursunuz.
 • TSE, TSEK Belgesi başvurularında, TR uzantılı domain (web adresi) uzantılı domain almak için Marka Tescili belgenizin olması gerekmektedir.
 • İşletmenin prestiji açısından önemlidir.
 • Marka Tescili ile rekabette ön sıralarda olmanızı sağlar ( Markalı ürün her zaman güvenilir ve pazarda öncelik sağlar )
 • Marka Tescili ile benzer bir markanın çıkmasında itiraz edebilme hakkı sağlar.
 • Markanızı korumanızı sağlar.
 • Uluslararası faaliyetlerde öncelik tanır.

 

İsim tescil hakkında herşey için Sistem Patent uzmanlarımıza danışabilirsiniz...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.