444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Logo Patenti

Logo Patenti

Logo patenti ile birlikte logo patent, logo tescil, logo patent tescili şeklinde kullanılan ifadeleri tümü marka tescili’dir. Logoda bir marka değeri taşımasından dolayısı logo tescili, marka tescil süreci çerçevesinde yapılır.
 
Logo patentinin yapılabilmesi bakımından, mal veya hizmetlerin  yer aldığı alanda diğer teşebbüslere karşı ayırt edici kıstasın başını çeken ve tüketici algısında hızlı ve rahat yerini alabilen markalar; şekil veya logo renk gibi bileşkelerden meydana gelmektedir.
 
Logonun patenti, görsel çizimlerin yanı sıra özel tasarımı yapılan şekil, sayı, kısaltmalar  tarzı ifadeler logo ile oluşturulmuş markalar tüketici kesimin ilgisini toplamak ve tanınmışlığı seviyesini artırmak amacı ile üretící veya hizmet tedarik eden teşebbüsler sıklıkla uygulamaya koymaktadır.
 
Bazı durumlarda da şekíl veya logoları ile ün ve nam yapan ve logosu yer aldığı sektörde marka durumuna nail olmuş teşebbüsler veya firmalar yer almaktadır.
 
Logoların tescil edilerek korunması alınması için müracaat başlatılmadan evvel logoların patenti sorgulama yapılması önem teşkil eder. Sebebine açıklarsak; ön çalışma yaparak müracaatın yapılmasının ardından onaylanması arzulanan logolar ret yanıtı alabilir. Sistem Patent şirketimizin web sitesinden yer alan bu sorgulama uygulamamız kendiniz yapabileceğiniz gibi, uzmanlaşmış ekibimiz tarafından ile yapılmasını bu olumsuzlukları giderecektir.

Logo Patenti Nasıl Yapılır?

Tescile konu logolar bire bir tek başlarına de tescile konu olabilecekleri gibi markanın adı ile beraberde tescile altına alınabilmesi olasıdır. Aynı sektörde alan logonun sınıfı belirlenmesi ile kendi sınıfında sorgulamaya tabi tutulmasının ardından müracaat belgesi ve gerekli bedeller ödenerek müracaat girişimi başlatılır. 
 
Yapılan başvuruyu yetkililerce incelenir ve daha sonrasından resmi markka bülteninde ilana konu edilir. Harç bedelinin ödenmesi ile birlikte işlem tamamlanır.
 
Diğer makalelerimize göz atınız:

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.