444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Marka Patenti Nasıl Alınır?

Marka Patenti Nasıl Alınır?

Marka patenti nasıl alınır? sorusunda yer alan marka patent kelimesini sürekli duymaktayız. Lakin bu kelimeni kullanılmasının doğru olmasının yanında orijinal ismi marka tescili’dir. Doğal olarak soruda marka tescili nasıl alınır? yani marka tescili olarak ifade edilebilir.
 
Marka patenti nasıl alınır? sorusuna gelmeden marka tescili, teşebbüslerin veya girişimcilerin ürün veya hizmetlerini bir diğer teşebbüslerin veya girişimcilerin ürün veya hizmetlerinden ayırt edilmesine vesile olması şartı ile, kişi isimleri, sözcükler, harfler, şekiller(logo), rakamlar ürünlerin şekli veya ambalajları gibi görsel olarak görüntülenebilen ya da benzer şekiller ile ifade edilebilen, çoğaltılabilen  ve yayınlanabilen tüm türlü işaretlerin tescil edilerek kayıt altına alınması işlemleri bütündür.

Marka patenti alma süreçler kapsamı;

Tescil ile Müracaat; sorgulamanın olumlu sonuçlanması ile markanın tescile uygun olduğunun kararlaştırılmasından sonra icra edilmesi arzulanan alan veya sektörde markanın tescil istemi yapılır.
 
Yapılan Müracaatın İncelenmesi; markanın tescil istemi ile yapılan müracaatın yetkili uzmanlarca tescile uygunluk durumunun sorgulanması, araştırılması yapılacaktır. İligli yasa gereği yetkili uzmanlarca yapılan inceleme akabinde bir kelime veya işaretin marka niteliğine nail olup olamayacağı hükme bağlanacaktır. Bu inceleme doğrultusunda markalar onay verilecek yayına çıkartılacağı gibi ret verilerek dosyada kapatılabilir.
 
Müracaatın İlana Çıkarılması; incelemenin sonucunda müracaat edilen markanın 2 ay süresince Markalar Bülteninde ilana çıkarılır. Burada tüm herkes tarafından gelebilecek itirazlara açıldığı süreçtir. Bu dönemde marka tümden savunmasız durumdadır ve herkes tarafından itiraza konu olabilir.
 
Markaya Onay; ilan süreci içerisinde ilgili marka aleyhinde itiraz gelmemesi doğrultusunda tescil alınması açısından son sürece girilmektedir. İlgili markaya ilişkin onay kararını hazırlanır ardından ve tescil belgesi düzenlenebilmesi kapsamında öngörülen tescil harcının tahsis edilmesi istenir. Tahsis edilen tescil harcı ile birlikte varsa diğer belgeler veya eksik evrakların noksanlıkları kapatılarak şirketimize ibraz edilir.
 
Marka tescil müracaatından bulunabilmek açısından, markanın icra edilmesi şart değildir. Fakat, tescil sonrasından herhangi bir 5 senelik dönemde ilgili marka kullanılmaması durumunda ise markanın iptaline yönelik karar alınabilir.
 

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.