444 22 41
 • İngilizce
 • Almanca
 • Türkçe

Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Marka tescil başvurusu için gerekli evraklar hazırlanması öncesi; tescil işleminin başlatılabilmesi açısından müracaat yapılmak istenilen marka açısından ön inceleme yani sorgulama yapılması önemlidir. Bu sorgulama işlemleri uzman Marka Vekili Sistem Patent şirketimiz tarafından yapılmalı ve her ay yapılan yeni başvuruların analiz edilerek geçmişte tescil alan markaların diğer işletmelerin 45 sınıfta müsait olma durumları analiz edilecektir. 
 
Tescil işlemine uygunluk incelemesi olan ön sorgulama işlemin yapılmaması takdirde sonradan oluşabilecek ve diğer isim hakkı sahipleri tarafından gelecek itirazlar sonucunda markalaşma aşamanız sonlanabilir.
 
Marka ön araştırma aşamasının tamamlanması akabinde olumlu sonuç elde edilmesi kapsamında marka tescil başvurusu için gerekli evraklar toparlanır.  
 
Marka şahıs ya da şahıslar adında tescil edilecekse tescil müracaatı için gerekli evraklar, başvuru yapanın kimlik bilgileri, adresleri, iletişim bilgisi;  müracaat Marka Vekili Sistem Patent aracılığı ile yapılması durumunda ise vekaletname doldurulmalıdır. Tescile konusu olacak marka, ortakları var ise markanın tescil işlemi açısından gerekli evraklara ek vekaletnamede işletmenin tüm ortaklarının imza atması gerekmektedir. 
 
Marka, logo ya da işaret barındırması durumunda, bir adet örnek de dokümanlara ilave edilmelidir.
 
Diğer başvuru çeşidi olan şirket, kuruluş ya da bunların bir arada yer alacağı başvuru yapılacak ise bu şirket ya da kuruluşun yetkilileri atanması gerekmektedir. Marka tescili için gerekli evraklara; atanan yetkili kişinin imzaladığı vekaletname, şirketin sicil evrakı, şirket vergi numarası, vergi dairesi adı ve şirket işletim belgesi sureti olması gerekmektedir. Bunların haricinde yine şahıs müracaatların olduğu gibi şirket ya da kuruluş adına yapılan müracaatlarda  markaya ilişkin logo ve ya da görsel işaret yer alıyorsa bir örneğinin müracaat esnasında  dokümanlara ilave edilmesi gerekmektedir.

Kısaca Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Müracaat eden şirket ya da kuruluş ise 
 1. Şirket ya da kuruluşun işletim belgesi 
 2. Vergi levhası 
 3. vekaletname 
 4. Markanın bir tane örneği (logo veya işaret gibi.)
 5. Başvuru tutarının ödendiğine yönelik belge (Banka dekontu )
Müracaat eden gerçek kişi İse
 1. Vekaletname
 2. T.C Kimlik Numarası
 3. Markanın bir tane örneği (logo veya işaret gibi)
 4. Başvuru tutarının ödendiğine yönelik belge (Banka dekontu )

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.