444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Marka Tescil Ettirme

Marka Tescil Ettirme

Marka, teşebbüs, girişimce veya kişilerin ürün veya hizmetlerini diğer teşebbüs, girişimce veya kişilerin ürün veya hizmetlerinden farklılık yaratmasını sağlaması şartlı ile, isim, şekiller v.s gibi her çeşit işaretleri kapsar. Marka tescil ettirme, bu tür imgelerin diğer kişilerin kullanamaması açısından kayıt altına alınarak korunması işlemidir.

Marka Tescil Aşamaları

Yapılan başvurular Marka Ön İnceleme aşamasından geçer. Bu süre ardından markalar ön incelemeden olumlu şekilde geçmesi durumundan 2 aylık Bültende ilan edilme süresi başlar. 2 aylık bültende yayında kalma süresi boyunca markaya, benzer tescilli marka hak sahibi nezdinde herhangi bir itiraz yapılmaması durumunda, markaya ilişkin tescil hükmü ilan edilir. Bülten aşamasını bitiren marka, yaklaşık 2 ay Belgelendirme aşaması sonunda, Tescil Belgesi hazırlanarak tarafına elimize ulaşır. Fakat başvuru gerçekleştiği an marka yasal olarak korunmaya başlar. 
 
Marka Tescil ettirme kapsamında markaların müracaat tarihinden başlayarak 10 senelik koruma kapsamında alınırlar. Bu sürenin tamamlanması ile korumanın devamı için, markanın yenilenmesi zaruridir. Yenileme işlemleri, kendi arasında, süresinde yenileme işlemi yapılan (normal ücreti) ve süresi geciken (ceza ücreti) yenileme olarak 2 şekilde yapılmaktadır.
 
Mamul veya benzeri hizmetleri arz eden kuruluşların müracaatı üzerine gerekli işlemler yetkili merci nezdinde incelenmektedir. Sistem Patent şirketimiz, başvuru nezdinde tarafınıza en uygun marka sunarak size ilişkin sektör kodları ile birlikte belirtilmektedir. Müracaatı yapılacak başvurunun ardından yetkili merci uzmanları nezdinde gerçekleşecek marka tescili sorgulanarak yaklaşık 8 aylık bir süreç boyunca gerekli incelemeler ve doğruluk teyitleri sağlanmasının ardından işlem yapılmaktadır.
 
Marka Tescil ettirme çerçevesinde günümüzde pek çok firma, faal gösterdikleri sektörde markalarını tescil işlemine tabi tutarak hukuki koruma haklarına elinde bulundurmaktadır. Fakat tescil işlemi tamamlanan markaların takibi yapılmaması, benzer markaların aynı sektöre sürülmesi ve hatta tescile konu edilmesi sonuçlarına sebebiyet verebilmektedir. Bu tarz sonuçlar ile karşılaşmamak için Marka Vekili Sistem Patent şirketimiz daima sizlere en kaliteli hizmetleri sunmaktadır.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.