444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Marka Tescil TPE

Marka Tescil Tpe

Marka Tescil Tpe asıl ismi ile, Marka tescil, sektörde yer alması planlanan bir mal veya hizmetin aynı sektörde yer alan diğer mal veya hizmetlerinden farklılık kazanması ayırt etmeyi sağlaması işlemleri bütünüdür. Bu kapsamda kişi isimler sözcükler, harfler, işaretler tescile konu olabilir.

Marka Tescil Süreçleri

Marka Tescil Tpe sürecine dahil olan markalar, Yetkili makama yapılan müracaat yaklaşık 3 ay boyunca “Ön İnceleme” aşması geçirecektir. Bu sürenin tamamlanması ile markanın ön incelemeden olumlu geçmesi akabinde 2 aylık bültende ilan aşaması başlar. Bültende  2 aylık sürede markanın, benzer tescil hak sahibi nezdinde bir itiraz yapılmaması durumunda marka açısından tescil hükmü verilir. 
 
Bülten aşamasını tamamlayan markalar, 2 ay “Tescil Belgesi ” sürecinin ardından, hazırlanan tescil belgesi şirketimiz tarafımızdan tarafınıza gönderilir. Fakat müracaatın yapıldığı an itibari ile markalar korunmaya başlar. Markalar müracaat tarihinden başlayarak 10 senelik koruma dahil edilirler. Bu sürenin tamamlanması ile korumanın devam için tescilli markaların yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işlemleri, kendi içinde süresi içerisinde ve süresi çekip cezalı olarak yenileme yapılacak şeklinde ikiye ayrılır.

Marka Takip

Günümüz şartlarında pek çok marka sahibi, faaliyet ettirdikleri sektörde markalarını marka tescil Tpe yani tescil işlemine konu ederek hukuki koruma hakları kazanmaktadırlar. Lakin tescilli markanın takibi yapılmaması, benzerlerinin aynı sektöre dahil edilmesi ve hatta tescile konu olması sonuçlarına sebebiyet verebilmektedir. 
 
Tescil edilmiş markalara benzerlik teşkil edilebilecek  olmasına karşı yetkili makam nezdinde yayına alınan marka ve ya markalara, yayın tarihi itibaren 2 aylık sürede itiraz edebilme hakkı tanınmıştır. Bu sürede tescilli markaların taklit ürünlerini iptal ettirmemek uzun ve pahalı yasal süreçleri ile tescilden kazandığınız hakları korumaya çalışmanız manasına gelir. Marka takip hizmetimizden faydalanan tescil hak sahipleri belirlenen markalara vaktinde itiraz işleminde bularak kazandıkları haklarını korumaya devam ederler.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.