444 22 41
 • İngilizce
 • Almanca
 • Türkçe

Patent Firmaları

Patent Firmaları - Patent Ofisleri

Patent firmaları, yetkili merciler tarafına müracaat sahipleri için işlem yapabilme yetkisine sahip olan firmalardır. Kısaca, buluşların tescil edilmesi açısından danışmanlık hizmeti veren vekillik firmalarıdır.

Sistem Patent marka ve patent vekilliği şirketimiz, buluşların tescil edilerek koruma altına alınması açısından buluş sahibinin yapması gereken tüm işlemleri yürütmedir. 
 
Sistem Patent marka ve patent vekili firmamız, buluşlarının tescil altına alınması, tescilden kazanılan hakları korunması, tescil altındaki buluşun diğer kişiler tarafından kullanılması engellenmesi, ihlal edilen patentler hakkında gerekli kişiler aleyhinde yasal işlem başlatılması ve daha pek çok işlemleri yürütmektedir.
 
Patent; bir buluş veya icadın koruma alınması için tescil edilmesi sürecidir. Buluşların tescil edilmesi, bir hayli zorlu ve birazda sabır gerektiren işlemler bütünüdür. Tüm işlemleri sizlerin adına Sistem Patent patent vekili şirketimiz tarafından yürütülmekte ve buluş üzerindeki haklarınızı kazanmanız için hizmet vermekteyiz.

Patent firmaları içinde hizmet veren Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz sizler adına yürüteceği buluşların tescil edilmesi için bir takım evraklar gerekmektedir. 

PATENTLENEBİLİRLİK KRİTERLERİ

 1. Yenilik İlkesi: Tescil müracaatlarından önce ilgili buluşun dünya çapında herhangi bir coğrafi alanının herhangi bir yolla topluma sunulmamış olması gerekmektedir. Bu yenilik özelliğinin süresi 1 yıl olarak kararlaştırılmıştır.
 2. Endüstriye Uygulanabilirlik: Müracaatı yapılacak ilgili buluşun ütopik bir fikir ürünü olmaması endüstride kullanılabilir ürün olması ve müracaat tarihi itibari ile 4 yılda imalatına geçirilmesi manasının taşımaktadır
 3. Buluş Basamağı: Mevcut uygulamalardan değişik yapıda olarak yeni buluş geliştirmek manasından. Konu hakkında uzman kişilerce hemen akla getirilerek tasarlanamayacak durumu belirtir. Bu durum patent tescili açısından gerekmekle beraber, çeşitli koşullarda koruma sunan Faydalı Model Belgesi'nde şart değildir. 

Patent Başvuru Evrakları

Başvuru Formu: Müracaat ve Müracaat sahibi ile Müracaata yönelik diğer bilgileri kapsar.
 
Tarifname Metni: Tarifname, geliştirilen buluşun, tüm detaylarıyla, hiçbir bilgi gizlenmeden belirtildiği kısımdır. Müracaat açısından gerekli belgelerin en önemlisi olmasının yanında, buluşunuzun detaylı korunması adına tam olarak oluşturulmalıdır. Tarifname metni, buluşun ait olduğu teknik alan ve yönetimin herkes tarafından bilinen şekli, alternatif sunmayı hedeflediği sorunlar, teknik çizimlere ilişkin açıklamalar ve buluşun endüstriye uygulama şeklide detaylı anlatılmalıdır.
 
İstem/İstemler: İstemler buluşun yeni ve koruma talep edilen niteliklerinin detaylarının belirtildiği kısımdır. Buluşun koruma alanı bu kısımda açıkça ifade edilir. 
 
Özet Kısmı: Buluşun yenilikleri bakımından teknik bilgi sunan kısa metindir.
 
Resimler: Buluşun açıklandığı çizimleri, akış grafikleri vb. gibi unsurları kapsar.
 
Üst kısımdaki iligli evrakların tamamlanmasının ardından; patent vekili Sistem Patent şirketimiz danışmanlığından patent alma işlemleri başlatılacaktır.
 
Vekillik firmamız, marka, patent, faydalı model, tasarım tescili, coğrafi işaret tescili gibi hususlarda müracaat sahipleri adına onların faydasına olacak tüm işlemi müvekkillerimiz tarafından yetki verilmesi akabinde yürütmekteyiz. Bu durumun beraberinde firmamız, marka müracaatlarında markanın tescile uyguluk durumunun kontrolü, marka sınıf belirleme konusunda da yardımcı olmaktayız. Patent veya faydalı model müracaatlarında buluşa yönelik oluşturulması gereken tarifname adına verilen dosyayı hazırlamaktayız ve müracaat uygun şekle getirmekteyiz.
 
Müracaat; müracaat ilk doğrultuda şekli olarak incelemeye alınır. Yapılan şekli incelemede noksanlıklar bulunması durumunda müracaat sahibinden tamamlanması istenir ve şekli uygunluk yazısı tebliğ edilir.
 
Patent alma süreci uzun ve maliyetli bir iştir; dolayısıyla konusunda uzman bir vekilin yönlendirmeleri ile süreci takip etmek hem maddi kayıpları hem de zaman kaybını önler.
 
Tescil hükmü verilerek belge düzenlenen buluşlar 20 yıllık korumaya alınırlar. 20 yıl boyunca her yıl yenileme işlemi yapılması gerekir. Fakat 20 yıllık koruma süresi uzatılamaz. 
 
Tescil kapsamında sizlere danışmanlık hizmeti sağladığımız başta Sistem Patent İstanbul ofisimiz (Asya ve Avrupa) başta olmak üzere diğer şehirlerimizde de hizmet vermekteyiz.
 
Sistem Patent Ofisleri;
 • Ankara patent ofisi 
 • İzmir patent ofisi
 • Bursa patent ofisi 
 • Eskişehir patent ofisi
 • Konya patent ofisi
 • Kayseri patent ofisi 
 • Adana patent ofisi
 • Manisa patent ofisi 
 • Kayseri patent ofisi 
 • Gaziantep patent ofisi 
Yetkilerimizin siz değerli buluş sahiplerimize sunduğumuz hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Konuyla ilgili diğer mkalelere göz atınız:
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.