444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Tasarım Tescil Hakları

Tasarım Tescil Hakları

Tasarım tescil hakları kazanılması açısından, yeni olan, önceden kamuoyuna paylaşılmamış ayrıca ayırt edici vasfından olan tasarımların kullanım hakları tasarım tescil sahibine ait olması adına oluşturulan sistem ile tasarım tescili yapılması gerekir. Tasarım tescil işleminde bu hakkın tasarım sahibi nezdinde kazanılması için tescil işlemin yapılması zorunludur.
 
Fakat her tasarımın tescil işlemi yapılamaz. Örneğin; genel toplum ahlakına ters düşen, kamu düzeni bozan ürünlerin tescil işlemi yapılamaz. Aynı süreçte belirgin ayırt edicilik vasfı taşımayan, yeniliğe sahip olmayan veya zorunlu şekilde kullanılmış tekniğin tescil belgesi ile koruma kapsamına alınması söz konusu değildir.
 
Tasarımlarda aranan ayırt edicilik, tasarımın biçimde, renginde, genel görüntüsünde, çizgilerinde yer alır. Ülkemizde tasarımların tescil işlemleri İzmir tasarım tescili İzmir ofisimiz aracılığı ile, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde gerçekleştirilir. Dolayısıyla müracaatlar şirketimiz danışmanlığından yapılmaktadır. Resmi kurum tarafından yapılan tescil işlemi sadece ülkemiz içinde geçerlidir. Eğer diğer bir ülkede de korunmasını istenmesi durumunda, o ülkenin gerekli prosedürüne göre, tescil başvuru yapılması gerekmektedir.
 
5 yıl süre ile tescilli olan bir tasarım her 5 yıllık dönemler için 25 yıla kadar koruma süresi uzatılabilir. Tescilli bir tasarım,  
 
  • Lisans ile çoğaltılabilir   
  • Devir edilebilir
  • Maddi manevi tazminat haklarına konu olabilir.
  • Rehin edilebilir

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.