444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Ülkesel Patent Müracaatı

Ülkesel Patent Müracaatı 

Bu hususta önem ile aktarmanızı gereken konu ise Tescilde Ülkesellik kavramının patent tescillerinde de geçerli olmasıdır. Buluş ürünlerinizin hangi ülkede korumayı planlıyorsanız mutlaka o ülkelerde de tescil başvurusu yapmasınız gerekmektedir. Yani buluşunuzu, sadece ülkemizde değil, diğer ülkelerde de koruma altına aldırmak ve kullanmayı istemeniz durumunda, mutlaka o ülkelerde de  patent başvurusunda  bulunmanız gerekmektedir.
 
Patent koruması genel olarak ülkeseldir, yani ülkemizde yapılan bir patent müracaatı sadece ülkemizde korunur
 
Ülkemizde ve dünyada önceden geliştirilmemiş, endüstriye uygulanması ve bilinen tekniğin dışında yer alan buluşların sahiplerine kısıtlı zaman boyunca buluşun imalatı ve satışı gibi hakkının kazandırılmasıdır. Patent tescil edilmesinde asıl gaye ise; kuruluşların veya kişilerin iligli buluşlarının ve geliştirdikleri yeniliklerin Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz danışmanlığında ülkesel patent müracaatı yaparak o ülkede taklide konu edilmesini engellemek, sağlanılacak kazançta hak yitirilmesini engellemektir. 
 
Patent başvurusunun uluslararası alanda koruması istenirse temel olarak 3 yoldan biri tercih edilmelidir.
  1. Koruma istenen ülkelerde tescil edilmesi direkt ülke ofisine başvuru yapılması 
  2. Wipo nezdine patent işbirliği anlaşmasına taraf ülkelerde tescil talebi (PCT)
  3. Avrupa Patent Sistemi ile başvuru yapılması(EPC)

Ülkesel patent müracaatı konusunda dikkat edilmesi gereken 2-3 ülkede koruma istenirse bu yol tercih edilmelidir. Koruma istenen ülke mevzuatlarına göre patent veya faydalı model başvurusu yapılabilir. Bazı ülkelerde faydalı model koruması yoktur.
 
Bir diğeri koruma istenen ülkede resmi bir patent vekili ile çalışılmasıdır.Çoğunlukla  bu zorunludur.
 
3 ten fazla ülkede koruma istenecekse bu yolun tercih edilmesi hem zaman hem de maddi açıdan daha çok yük getirecek bir yoldur.Bunun yerine PCT veya EPC sistemi tercih  edilebilir. 
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.