444 22 41
 • İngilizce
 • Almanca
 • Türkçe

Alan Adı Tescil

Alan Adları

Bir web siteye sahip olmak istiyorsanız öncelikle  internet adresi almanız gerekir. Her internet sitesine benzersiz IP adresi atanır ancak miyonlarca internet adresinin IP adresleri kullanıcılar tarafından hatırlanması mümkün değildir. Dolayısıyla bu adreslerin isimle tescil edilmesi, alan adı tescil işlemidir.
 
Alan adı alabilmek için bir işletme sahibi olma zorunluluğu yoktur; şahıs olarak da başvuru yapılabilir. Bir işletme sahibinin şirketinin adına almış olduğu alan adı müşteriler tarafından kolayca hatırlanmasını ve bu alan adı üzerine kurulmuş bir web site ile daha profesyonel ve daha güvenilir görünmesini sağlar.
 
Marka tescili yapılmış bir markanız için alınan .com.tr uzantılı bir alan adı aynı zamanda internet üzerindeki markanızı oluşturur. Markanızla eşleşmiş bir alan adı, markanızı güçlendirir ve müşterilerin hatırlamasını ve geri dönmesini kolaylaştırır böylelikle markanızın bilinirliğini arttırır. Bu anlamda alan adını öncelikle .com.tr uzantılı almanızı tavsiye ederiz.

Alan Adını Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Telaffuzu kolay tercih edin
Hatırlanması kolay alan adını tercih edin; telaffuzu zor kelimeleri tercih etmeyin.
 
Öncelikle Şirket ya da Marka Adınızı Tercih Edin
Şirketinizi ya da markanızı tanımlayan kelimeler veya ifadeler kullanın, böylece potansiyel müşteriler işinizin ne hakkında olduğunu bilirler. Marka sahibiyseniz .com.tr uzantıları tercih edin. Bu durum arama motoru açısından size avantaj sağlar. 
 
Yaratıcı ve Benzersiz İsimler Tercih Edin
Rakip firma ya da markalardan ayırt edici isimler müşteriler tarafından daha akılda kalıcı olur. Ancak popüler alan adı olup süresi dolmuş ve müsait olan ve sizin şirketinize ya da markanız için akıllıca bir yatırım olduğunu düşünüyorsanız bu alan adını satın almayı düşünebilirsiniz.
 
Alan Adı Tescil işlemi ile alan adı + uzantıdan oluşan bir domaine sahip olmuş olursunuz. Domain tescil süresi en az 1 yıldan başlar sonrasında yenilemeniz gereklidir aksi halde alan adınız müsait durumunda olur. Bu alan adınızın artık başkalarının da tescil etmesiyle kullanabilecekleri anlamına gelir.oğrafi veya yerli Alan İsimleri
 
Bu uzantılar tescile konu edildikleri devletlere göre internet uzantıların ardından gelir. Ülkemizde alınması durumunda isimlerin sonuna ülkemize ait .tr uzantısı ilave edilir. Bu adların tescilleri Marka Ve Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz danışmanlığında ODTÜ’ nezdine yapılmaktadır. Türk alan isimlerine ilk müracaat eden alır kuralı yoktur.
 • Alan uzantıları  şu şekildedir;
 • com : Şirketler için
 • net : Çalışma Ortamı internet olan firmalar için
 • org : Dernekler veya Organizasyonlar için
 • gov : Devlet Daireli için
 • edu : Eğitim kurumları için
 • mil : Askeri Kurumlar için
 • ac : Akademik Kurumlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)
 • tv : Tv kanalları adına oluşturulmuştur.

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>