444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe
/logo-ve-amblem-tescil.aspx

Logo ve Amblem Tescil

Logo Ve Amblem Tescil

Marka ve sloganlar işitsel olarak koruma sağlarken bir diğer unsur da marka ile beraber kullanılan her türlü logo ve amblemlerdir. Kulllanıldıklarında artık firmanın ayırt edici birer unsuru haline gelen bu işaretler mutlaka tescil ile korunması gerekmektedir.

İstenirse marka tescil başvurusu yapılırken bu işaretler de ekstar bir masraf gerektirmeden tescil edilebilir. Tescil işlemi yapılmış markalara yeni logo eklenmek veya değiştirlmesi ancak yeni bir müracaat ile mümkündür.
Marka kelime kombainasyonlarında benzerlik arandığı gibi şekilsel unsurlarında benzerliği de önemli bir unsurdur. Şekilsel ibarelerin en önemlileri de Logo ve Amblem lerdir. Logo ve amblemlerde benzerlik görsel olarak benzer olma durumudur. Şekilsel unsurların benzerliği şekillerin bir bütün olarak benzerliği ile kabul edilir. Aranan benzerlik oranı ise ileri derece bir benzerlikdir.

İki şeklin logo veya amblemin karşılaştırması yapılırken kavramsal benzerlik tek başına yeterli değildir bunun yanında belirgin bir şekilde benzer de olması gereklidir. Örneğin bir kükreyen arslan figürü  içeren iki marka şekli olarak ayırt edilemeyecek derecede benzer olarak kabul edilebilmesi için kükreyen aslan figürüne yer verilmesi yeterli değildir. Arslan figürünün ayırt edilemeyecek kadar benzer olması durumu aranır.

Logo veya amblemler şekli unsurlar içeriyorsa o sektörde kullanıma açık bir şekil olması durumunda kullanılan şekilin ayırt ediciliğinin olması gereklidir. Örnek verilmesi gerekiyorsa Restoran sektöründe kaşık içeren bir logo veya amblem varsa bu şekil farklı unsurlar içermelidir. Kendisine özgü bir tasarım olmalıdır.

Logo veya Amblem + Kelime Kombinasyonu

Kelime + Logo veya amblem kombinasyonundan oluşan markalarda şekilin aynı biçimde kopyalanıp şekilden sonra bir kelime yazılması markanın taklit edilmesi olarak kabul edilir.
Kelime ve şekil beraber olan marka başvurularında ise kelime öncelikli olarak araştırılır.
Logo tescili ve Amblem tescili işlemlerinizde Sistem Patent Marka Sorgulama sayfasını kullanabilir ve uzmanlarımıza danışabilirsiniz.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>