444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Tasarım İzleme

Tasarım İzleme

Tasarımların yenilik ile ayırt edicilik özelliğinin belirlenmesi kapsamında herhangi bir inceleme gerçekleşmeden tescil edilir. Türk Marka ve Patent Kurumu müracaat ve yayın öncesi gerçekleştirdiği inceleme yalnızca şekli bir incelemedir. Bu gerekçeden dolayı aylık olarak yayına konan resmi tasarımlar bülteninde yayına çıkan benzer ya da yakın benzerlik teşkil eden  tasarımların yer aldığı müracaatlara itiraz edilmemesi durumunda, müracaat edilen tasarımın tescil işlemi tamamlanacaktır. Tasarım izleme hizmetimizden faydalanan hak sahipleri, tespiti yapılan benzer tasarım müracaatlarına vaktinde itiraz işleminde bulunarak haklarını korumalarına ilişkin adımı atacaklar.
 
Benzer olarak yurtdışında ülkeler arası veya ülkesel bazlı tescil başvuru yapılan tasarımların, aylık şekilde yayına konan ülkeler arası bültenleri ya da ülkesel tasarım başvuru bültenlerinden izlenebilmektedir. Sistem Patent şirketimiz, bu konuda ülkeler arası kurumlar ile yaptığı işbirliği kapsamından, dış ülkelerde de tescil hak sahibinin ilgili tasarımını tasarım izleme çerçevesinde aldırması mümkün olmaktadır.
 
Sistem Patent şirketimiz, verdiğimiz tasarım izleme hizmeti ile, Resmi Tasarım Bültenlerinde, tasarım sahiplerimizin ürünlerine benzer tasarım yer alıp almadığını sorgulamaktayız. Yayın takibi yapılarak belirlenen benzer tasarımlara gerçekleştirilecek itirazın başarı konusunda görüşlerimizi arz etmek de verdiğimiz hizmetler kapsamındadır.
 
Endüstriyel Tasarımlar tescil için başvurusu yapıldığında bir yenilik incelemesine tabi tutulmadan ilana çıkarılır. İlana çıkan bu tasarımlara yenilik ve ayırt ediciliği olmaması nedeniyle itiraz edilebilir.
 
Tasarımscope sektöründe yapılan Endüstriyel tasarımların izlenmesini rekabet içerisinde olunan firmaların hangi başvuruları yaptığını, tapılan başvurularda yenilik unsuru olup olmadığı, kendi tasarımlarına benzerlik unsuru  varsa bunlara itiraz edilebilmesi ile ilgili bir Sistem Patent tescilli markası ve hizmetidir.
 
Tasarım Takip Sisteminde Amaç;
  • Sektörel olarak yeni tasarım başvuruların takibi,
  • Rakip firmaların tasarımlarının izlenmesi,
  • Tasarım hak sahipleri adına tescilli tasarımlara benzer olduğu tespit edilen tasarım başvurularının tescilinin engellenmesine yönelik bir çalışmadır.

Bu sistemle sağlanan hizmetler

  • İlgili sektördeki aylık başvurular rapor  edilir
  • İstenirse firma bazlı başvurular rapor edilebilir
  • Arge açısından istenen ürünlerle ilgili raporlama yapılabilir.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>