444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Yazılım Tescil

Yazılım Tescil (Program Tescil)

“Yazılım veya Program; Belirli bir programlama dili kullanılarak yazılmış kodların makine diline çevrilmiş haline denilir. Tüm bilgisayarlar işlevselliğini yazılım veya programlar sayesinde yaparlar. Büyük emeklerle oluşturulan bu fikri oluşturmaları tescil ile korunması çok önemlidir.”

Yazılım Tescili Fikri Hakmı Yoksa Patent Olarak mı Değerlendirilir?

Dünyada genel kabul gören şekil yazılımların fikri hak olarak değerlendirildiğidir. Bazı koşullarda Patent olarak da kabul edilirler. Sadece bir kod dizisi korunmak istendiğinde yani yazılımın kendisi korunmak istendiğinde Fikri Hak olarak değerlendirilir. Eğer bu yazılım aynı zamanda bir makine veya aygıtla beraber çalışıyorsa bir makinayı veya  cihazı çalıştıran bir yazılım ise veya buna bağlı ise Patent ile koruma altına alınabilir. Örnek vermek gerekirse Hastanelerde kullanılan medikal cihazları yöneten yazılımlar, arşivleme cihazlarının yazılımı bir bütün olarak değerlendirilir ve Patent Tescili ile korunabilir yazılım veya programa örneklerdir.
Eğer patent alanına giren bir yazılım ise Patent ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz. Burada sadece yazılım içeren ve fikri hak olarak değerlendirilen yazılım veya programların tescili ile ilgili bilgi verilecektir.

Yazılımların Sahipliği Kime Ait Olduğu?

Yazılımlar fikri hak olarak değerlendirildiğinde ortaya çıkarılan bu ürün eser olarak değerlendirilir ve bu eserin sahipliği de bunu yapana veya bir hizmet karşılığı bu hizmeti yaptıran kuruluşa veya kişiye aittir.

Yazılım Sahibi Kişinin Hakları

Yazılımı ortaya koyan kişi işlenip çoğaltılaması, lisans verilmesi ve satışının hakalrına sahip olur. Yazılımın kopyaalanması ve izinsiz kullanımı gibi durumlarda maddi ve manevi ceza isteme haklarına sahiptir.

Yazılım Tescil Süreci

Tescil sürecinde istenenler;

  • Yazılım ile ilgili genel bilgi hangi amaca hizmet ettiği ve hangi ortamlarda yapıldığı ve yazılımın sahipleri ile ilgili genel bilgi formu
  • Taahhütname (Kanun kapsamında yapılması gereken taahhüt)
  • Vekaletname (tescil işleminin yürütülmesi ile ilgili)

Online yazılım tescil müracatı için tıklayınız

Yazılım Tescil Edilmesi

Fikri ve Sınai Hakların genelinde tescil zorunlu değildir. Tescil ile Hak sahibi hakkını üçüncü şahıslara karşı ileri sürme hakkı ve aidiyetini belgelemiş olur. Bu bakımdan tescil edilme önemlidir. Tescil işlemi yapılmamış eserlerde açılacak davalarda eser sahibi öncelikli olarrak eserin hakkının kendisine ait olduğunu ispatlamaya çalışacak bu da gereksiz zaman ve mahkeme sürecine sebep olacaktır.
Yazılım Tescili Koruma Süresi yetmiş yıldır. Bu haklar varislere geçebilir ve devir edilebilir haklardır.


Yazılım tescili veya Program tescili ile ilgili Sistem Patent uzmanlarına danışabilirsiniz.

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>