444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe
/markaizleme.aspx

Marka İzleme

Marka İzleme

Marka; ürün veya hizmetlerin sunulmasında kullanılan ayırt ediciliği olan kelimeler, harfler, şekiller, semboller bütününü marka olarak ifade edebiliriz.

Marka Tescili; ürün veya hizmetin sunulmasında kullanılacak görsel resim veya kelimenin marka sahibi tarafına tescil edilmesine denir. Tescilli marka ile markanızın tüm hakları sizin üzerine olur ve sizin izniniz olmadan üçüncü kişiler tarafından markanızın kullanılması, pazara sunulması, devir edilmesi gibi vb. durumlar söz konusu bile olamaz. Markanızın tescil edilebilmesi için ayırt edici ve daha önce hiçbir kurum veya kuruluşun kullanılmaması yani yeni olması gereklidir.

Marka Tescili ile ilgili yetkili merci (kurum) TPE (Türk Patent Enstitüsü) ‘dür. Marka Başvurusu yapılmadan öncesinde Marka Sorgulama yapmanın avantajı vardır. Çünkü Marka Sorgulama yapmadan direk Marka Başvurusu yapılırsa kullanacağınız markanın daha önceden aynısı veya benzeri olduğu için red alabilirsiniz bu nedenle yaptığınız yatırımlar boşa gitmiş olur yani maddi ve / veya manevi açıdan zarar görmemek için başvuru öncesinde Marka Sorgulama / Marka Araştırma yaptırmak daha iyi olacaktır. Markanın tescil edilmesi kadar Marka İzleme ve koruması da çok önemlidir.

Marka İzleme ; tescil ettirdiğiniz markanızın başka kişiler , firmalar taklit edilmesi veya benzerinin kullanılmasını takip etmek için yapılır . Marka İzleme ‘yi kişinin kendisinin takip etmesi güç (zaman alıcı ve maliyetli) olabilir bu yüzden marka vekilleri tarafından yapılması daha sağlıklı olur . Marka İzleme işlemi uzmanlarımız sizin için markanızı taklit etmek isteyen kişiler tarafından Türk Patent Enstitüsü (TPE) yönetmeliği kapsamında markanızın korunmasını sağlayacaklardır.
Marka İzleme ‘de Amaç; Rakiplerinizin, başka kişilerin, firmaların sizin markanızı taklit etmesini ve haksız kazanç sağlamalarını engellemek amacıyla oluşturulan bir sistemdir. Marka İzleme ile markanızın taklidini yapan kişilerin markaları Türk Patent Enstitüsü bülteninde yayına (marka 3 ay bültende kalır) çıktığında Marka Tescili Koruması kapsamında taklit eden benzer markanın tescilini engellemiş olursunuz. Eğer markanızın taklit edildiği markayı TPE(Türk Patent Enstitüsü) bülteninde yayınlandığı sürede itiraz etmediğiniz takdirde markanın tescili gerçekleşir. Yani markanın markanın tescil edilmesi tam anlamıyla koruma sağlamaz bu yüzden markanızın tam anlamıyla korunmasını istiyorsanız marka uzmanı tarafından marka izleme ile taklit marka başvurularının yayınlanması sürecinde tescil edilmesini engelmiş olursunuz.
Marka İzleme hakkında daha detaylı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz. Uzmanlarımız ile markanızın taklit edilmesinin önüne geçmiş oluruz...

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>