444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Marka Yenileme

Marka Yenileme

Markalar, tescil edilmesi ile birlikte 10 yıl şeklinde koruma sağlamaktadır. Bu 10 yılın dolması ile birlikte markanın korunmasına yani tescilinin devam edilmesi isteniyorsa marka sahibi nezdinde marka yenileme işlemleri gerekli ücretlerin yatırılması ile yapılması gerekir. Markaların yenileme süresi de ilgili yasada koruma süresinin bitime ile birlikte 6 ay geriden başlayarak belirtilmektedir. Sistem PAtent şirketimiz yenileme işlemleri konusunda sizlere önceden haber vermekte ver gerekli tüm işlemi sizlerin adına yürütmektedir.
 
Marka yenileme, yasada verilen süre kapsamında yapılması durumunda markalar hükümsüz duruma düşecektir.  Yenileme için gerekli harç ücreti tescil süresinin tamamlandığı ayın son günü itibari ile 6 ay öncede başlayarak yapılmaktadır. Bu süre kaçırılması veya unutulması durumunda ise ek ücret (cezalı ücret) ödemek kaydı ile tescil süresinin tamamlanmasının ardından sonraki 6 ay içinde yapılabilir. 
 
Markaların yenileme yapılması istenmesi takdirinde vekaletname verilmesi ile Marka Vekili Sistem Patent şirketimiz aracılığı ile yapılmaktadır. Yenileme için gerekli evraklar ise şu şekilde sıralanmaktadır. 
 
  1. Marka yenileme talep Formu, 
  2. Yenileme harç tutarının ödemesi ve bankaya at dekont. 
  3. Yetkili merci yenilemede marka sahibinin onayı açısından her türlü evrak talep etme yetkisine sahiptir. 
 
Tescil yani koruma süresi biten marka, sahibinin ya da vekalet verdiği Sistem Patent şirketimizin istemi (talebi) üzerine yenileme işlemi yapılır. Yenileme isteminin yasal süreler içinde yapılabilmesi ile gerekli ücretin ödenmesi yeterlidir. Bu takribi 12 aylık dönem içerisinde yenilenmeyen markalar hükümden düşer.
 
 
Benzer yazılara bakınızMarka Tescil Yenileme

Sonraki Sayfa

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>