444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe
/patent-tescili-nedir.aspx

Patent Tescili

Patent Tescili

Patent Tescili; icada konu olan ürünü kullanma, pazara sunma gibi hakları kullanması için verilen belgedir. Patent Hakkı veya Patent Belgesi, alınıp satılabilir, lisans hakkı verilebilir, ipotek ve haciz edilebildiği gibi miras olarak da kalabilmektedir.

Patentli bir icadı, patent koruma süresi boyunca (20 yıl) buluş sahibinin izni olmadan başka kişiler tarafından alınıp satılamaz veya kullanılamaz. Bu hak patent tescili ile sağlanır. Yani Patent ile buluşa konu olan ürünü üretme, hizmete sunma, satma vb. gibi işlemlerin patent sahibine verildiği hakları kapsar. Makineler, araçlar, aygıtlar, kimyasal bileşikler ve işlemleri ile her türlü üretim yöntemleri, patent korumasının kapsamındadır.

Bir icadın, tescili yapılması için gerekli unsurlar; yeni daha önce kullanılmamış veya benzerinin olması gerekir, teknik durumunun aşılması (konusunda uzman kişiler, mühendisler tarafından kolayca düşünülüp faaliyete geçirilmemesi gereklidir), sanayide kullanılabilir, uygulanabilir olması (tarım dahil sanayinin herhangi bir alanında üretilebilir, kullanılabilir olması gereklidir. )

Patentlerin tescili ile sizin çalışmanız sonucu ortaya çıkan buluş konusu ürünün tüm ticari hakkının size ait olmasını sağlamaktadır.

Buluşları iki çeşit koruma yönetmi vardır. İlk patent diğer ise faydalı modeldlr..

Patent Tescili; Araştırma raporuna dayanılarak verilen sistemdir. Patent alma ile koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 20 (yirmi) senedir.

Patent Belgesi Nereden Alınır?

Patent Tescili Belgesi Türkiye’ de tek yetkili kurum olan Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığına bağlı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından alınır.

Patent Belgesi Alma Aşamaları

Patent Sorgulama: Buluşa konu olan ürünün daha önceden kullanılmış veya benzeri olup olmadığının araştırması yapılan aşamadır.

Patent Başvuru Evraklarının Hazırlanması: Başvuru için gerekli evrakların hazırlandığı aşamadır .

Patent Başvuru Evrakları;

  • Başvuru dilekçesi
  • Buluşu anlatan tarifname
  • Buluşa ait istemler (korunma istenen teknik özellikler)
  • Buluşa ait teknik çizimler
  • Buluşun özeti

Patent Başvuru : Başvurunun gerçekleştiği aşamadır. Patent başvurusu Sistem Patent A.Ş.‘mize online olarak yapılabilir. Patent başvurusu evrakları hazırlandıktan sonra deneyimli vekil firma ile başvuru online ortamda yapılır.

Patent İnceleme: Başvuru şekli olarak inceleme yapılır (1- 3 gün arası), eksiklik varsa şekli olarak tamamlanır( tamamlama süresi 3 ay) ve şekli uygunluk yazısı gelince araştırma raporu aşamasına geçilir .

Araştırma Raporu : (Başvuru tarihinden itibaren 15 ay içinde yapılır ) Patent başvurusu yapılan ürünün, tarifnamede belirtilen buluş iddialarının yeni olduğunun/olmadığının uluslararası safha araştırıldığı ve sonuçların sunulduğu rapora araştırma raporu denir .

Patent Sistem Tercihi : İncelemeli Patent olarak seçilir .
İncelemeli Patent tercih edilirse ; İnceleme talebi sonucunda olumlu olması durumunda İncelemeli Patent Belgesi verilir . 

Başvuru tarihinden itibaren her yıl bir sene dolduğunda Patent yenileme ücreti ödenmesi gerekir.

Patent Tescili hakkında her şey için uzmanlarımıza danışabilirsiniz….

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>