444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Patent Davaları

Patent Davaları

Patent davaları, tescil hakları ihlale uğrayan tescil sahibi, yasal yollarla dava açarak haklarınızı arayabilirisiniz. Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz bu konuda sizlere avukatlarımız ile hizmet vermektedir.
 
Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz  avukatlarımız eşliğinde açılacak Patent Davaları şunlardır. 

Menfi Tespit Davaları

Bu davada, tescil hakkının ihlalinin belirlenmesi ya da patent hakkı sahibinin haklarına yönelik, hak ihlali yapılmış ise yaşanan kayıpların belirlenmesi için açılabilecek yasal davalardır. Bu dava neticesinde hak ihlali belirlenmesi durumundan mağdur taraf haksız eylemi yapan tarafa menfi tespit davası neticesinde alacağı ilama uygun olarak yaşadığı zararlarının tedarik edilmesini talep edebilir.

Mali ve Manevi Tazminat Davaları

Mali tazminat açısında açılan davada, mağdur kişinin talep etmesi üzerine patent ihlali gerekçesi ile uğradığı mali kayıpların diğer ifade ile bu olay yaşanmasa idi gelir sağlayacak miktarı karşı taraftan isteyebilir. Manevi tazminat açısından yasal süreç ise, patent sahibinin uğradığı imaj kayıpları ve yaşadığı zorlu aşamda karşılaştığı manevi sıkıntı ve ziyanların karşılanmasın için dava açabilir.

Prestij Tazminatı Davası

Bu durum manevi tazminat davasına kıyasla biraz değişiktir. Patent ihlali davaları ile süreci başlatan kişi uğradığı manevi kayıpların maddi olarak giderilmesini istemez.  Patent ihlali gerekçesi ile kaybetmiş ya da zayıfladığı itibarını tekrardan kazanmayı hedefler.

İhtiyati Tedbir İstemi

Patent taklit davaları öncesinde ya da yasal süreç sırasında uygulanabilecek taleptir. Talebin hedefi ise, patent ihlali yapan kişinin varlıklarını elinden çıkarmasını engellemek ayrıca dava neticesinde hüküm verilecek tazminat ve dava masrafları davalı kişiden tahsil edebilecektir. Bu talep direk olarak davanın başlatılacağı ya da görülen davalarda dava hâkimine beyan edilir. Talep davadan ayrı şekilde değerlendirilerek hükme bağlanır. Davadan önce ihtiyari tedbir istemi yapılması durumunda 15 gün içinde gerçek davanın açılabilmesi gerekmektedir yoksa ihtiyati tedbir istemi düşer.

Ceza Davaları

İlgili yasada hangi durumların patent ihlali olarak kabul göreceği ve ceza yasasındaki yaptırımları düzenlenmiştir. Hapis ve adli para cezası içinden birine hakim karar verebilir.
 
Patent davaları konusunda Sistem Patent şirketimiz sizlere her konuda yardımcı olmaktadır.
 
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>