444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Tasarım Tescil

Tasarım Tescil

Yeni olan, önceden kamuoyu ile paylaşımı yapılmamış olan ayrıca ayırt edici niteliğine sahip olan tasarımların faaliyet haklarının tasarım sahibine ait olması açısından geliştirilmiş sistem tasarım tescil şeklinde ifade edilir. Tasarımların tescili, yasada belirtilen hakların tasarımı yapan kişi tarafından kazanılması için gerekli işlemlerin yürütülmesidir.
 
Tüm tasarımlar tescil işlemine tabi olamaz. Mesela, genel toplum ahlakına aykırı bulunan, kamu düzenini bozuntuya uğratan tasarımlar tescili yapılamaz. Aynı anda belirgin ayırt edici kıstası yer almaya, yenilik özelliği taşımayan veya zorunlu şekilde kullanılmış teknik tescil belgesi ile koruma kapsamına alınması söz konusu olamaz.
 
Tasarımlarda istenen ayırt edici nitelik te, tasarımın şeklinde, var olan renginde, ilgili dokusunda, genel görüntüsünde ve çizgilerinde yer alabilir.
 
Ülkemiz sınırlarında tasarım tescil başvurusu yapılması için, ilgili işlemler Sistem Patent şirketimiz rehberliğinde ilgili devlet kurumunu tarafına yapılmaktadır. Bu kapsamda başvurular da Sistem Patent firmamız danışmanlığında yapılmaktadır. Yetkili merci tarafından yapılan tescil işlemleri sadece ülkemiz sınırlarda geçerli olmaktadır. Şayet farklı ülkede veya ülkelerde de koruma talep edilecekse, o ülke veya ülkelerin prosedürüne uygun olarak, tescil yetkisi olan şirketimiz danışmanlığında yapılır.
 
Endüstriyel tasarım tescil işlemi yapılarak tasarımları korunması ile tasarım sahibi, ilgili tasarımını kullanabilme konusunda tekel yürütme haklarını kazanmaktadır. Tasarımlar yapılan tescil ile korunmaya alınması sonucunda; diğer kişiler, ilgili tasarım sahibi tarafından izni almadan tasarım ürünlerini; üretimini yapamaza, pazara süremez, kazanç sağlamaz, sözleşme yapabilmek adına teklif sunamaz, ticari gaye ile faal edemez. Bu haklara sahip olabilmeniz açısından Sistem Patent şirketimiz ile iletişime geçiniz.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>