444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Tasarım Tescil Hukuku

Tasarım tescil başvurusu veya tescili hak sahibi tarafından tarafından üçüncü kişilere devir veya miras yoluyla edilebilmektedir. Devir için hak sahibi ve tasarım hakkı talep eden arasında yazılı bir sözleşme olması gerekir. Bu yazılı sözleşmede tasarım hakkı talep edilen tsarımların numarası ve isimleri açık olarak belirtilmelidr.  Ayrıca devir ücreti de belirtilmesi gerekir. Eğer ücretsiz olarak devir edlecekse sembolik bir ücret sözleşmeye yazılabilir.
 
Yapılan bu işlemler devir için ön şartlardır. Tasarım hakkının 3.kişilere karşı ileri sürülebilmesi için yeterli değildir. Tasarım hakkının devrinin geçerliliği için devişr ile ilgili evraklar ile birlikte ücretin yani devir harcının yatırılması ve varsa vekletname (resmi vekil var ise) ile birlikte Türk Patent Enstitiüsü ne müracat edilir. Eğer tüm şartlar yerine getirilmiş ise Enstitü devri yapar ve bu devir ile ilgili bildirimi yayın yoluyla duyurur.
 
Sistem Patent A.Ş.'miz, Tasarım haklarınızın korunması, devir öncesi sözleşmelerin hazırlanması ve hukuki boyut ile ilgili hukuçuları ve resmi vekilleri ile tam bir hizmet vermektedir.

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.