444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Yurtdışı Patent Tescil

Yurt Dışı Patent Tescil

Yurt dışı patent tescil açısından şu belirtelim. Ülkemizde yapılan patent ya da faydalı Model müracaatları sadece Türkiye sınırları kapsamında geçerli olmaktadır. Ülkemiz dışındaki ülkelerde patent ile ilişkin işlemler yapılacaksa kesin olarak patent müracaatı yapmak gerekir. Dünya genelinde geçerli ülkeler arası patent tescili yer almamaktadır sadece yurt dışı patent müracaatlarında 3 değişik alternatif izlenebilmektedir. 
 
A. ÜLKE BAZINDA BAŞVURU
B. E.P.C. (AVRUPA PATENT ANLAŞMASI)
C. P.C.T. (PATENT İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI)
 
Ülkeler arası ya da yurt dışı patent tescil, ülkemiz tescil edilen bir patent yalnızca Türkiye Cumhuriyeti ülke sınırları kapsamında koruma kapsamına alınır. Şayet buluşunuzu yurtdışında herhangi bir ülkede veya ülkelerde  koruma kapsamına almayı istiyorsanız, o ülke içinde Patent Vekili Sistem Patent şirketimize patent tescili açısından müracaat etmeniz gerekmektedir."
 
Yurt dışı patent tescil, tescil aşaması kapsamında sorgulama raporunun olumlu bulunması akabinde; patent tescil sürecine geçiş yapıldığından, yurtdışı patent sistemlerine geçiş yapılacaktır. Yurtdışı ile ilişkili olarak icra edilen PCT ve EPC sistemleri yer almaktadır.
 
PCT sisteminde, WIPO(World Intellectual Property) kurulması u ile MADRİD sözleşmesine üye 148 devlette patent müracaatınızı taşıyabilmekteyiz. Bu sistemine girilerek  ülke listesinin hazırlanması ile aşaması içinde ilişkili devletlere patent müracaatının taşınması yapılabilmektedir.
 
Avrupa Birliği’ne taraf ülkeler çerçevesinde EPC ile, Avrupa Birliği’ne taraf ülkelerin kabul ettiği sözleşme kapsamında ülkelerin tümünde ortak müracaat yapılabilmektedir. Sisteminin bir eksi tarafına bulunmaktadır. AB’ye taraf ülkelerin bir tanesi tescil konumuza dahil müracaatımıza olumsuz olarak yanıt vermesi akabinde tüm müracaatımıza olumsuz şekilde nitelendirilmektedir.
 
 
 

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>