444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Ses Markası

İşitildiği takdirde, belirli kuruluşun ürün veya hizmetlerine çağrışımda bulunan tüm sesli işaretlere ses markası adına verilir. Bu tür markalarda diğer markalar gibi Marka ve Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz danışmanlığında tescil işleme yapılmaktadır.
 
Bir kuruluşun bir hizmetini ya da ürettiği ürününe çağrışımda bulunan her türlü sesli işaret tescile konu edilebilir. Bir işletmenin markası ile birlikte kullanıma koyduğu müzik, ses markalarına örnek olarak verilebilir.
 
Ses, marka tescil işleminde kullanıma sunulan müziğin melodileri tescile konu edilmektedir. Ses markaları, insanların kulağı ile algılanabilen markalar olarak tabir edilebilir. Bu markalar, tümü ile ses şekli ile, ürünler açısından ayırt edici olabilmelerinin yanında ayrıca tüketici açısından ürüne ilişkin çağrışımda bulunabilirler. İnsanlar nezdinde algılanabilme nitelikleri gerekçesi ile, ses markası ile sözcük markası arasında aynı doğrultuda bir bağlantı kurulabilir. Sebebi ise; sözcük markaları da, okunması ile ses etkisi oluşturabilir.
 
Bu tür marka, müzikal özellikte olması mecburi değildir. Seslendirilen ya da herhangi bir ses, marka özelliğini alabilir. Aslanının kükremesi tarzında, doğada oluşan sesler veya doğada mevcut bulunmayıp yalnızca bilgisayar yardımı ile yapay şeklinde oluşturulan sesler de, ürün ya da hizmetleri diğer firmaların ürün ya da hizmetlerinden farklı kılınmasına uygun olmaları kaydı ile marka tescil konusuna iştirak edilebilirler.
 
İşitsel markalar, tanınmış konuşmacı ya da karakteristik sese sahip kullanıcı nezdinde seslendirilen reklam sloganı biçimde de yer alabilir. Bu marka, müzikal parçadan da oluşabilir. Müzikal ses markaları, Tv ve radyo programlarında da yüksek önemi yer almaktadır. Radyo ile TV programlarının jingle’ları örnek olarak gösterilebilir. Genellikle radyo yayınında ses markası zorunluluk şekilde görülmektedir. Aksi takdirde, radyo programında kullanıma sunulan jingle’lar türü tanıtım amaçlı işaretler marka yasası korunmasından faydalanamayacaklardır. Bu ilişki kapsamında, ayırt edici vasıflı olmaları açısından, basit ve aklına rahat yerleşen melodiler belirlenmektedir.
 

Sonraki Sayfa

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>