444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe
/marka-tescil-basvurusu.aspx

Marka Tescil Başvurusu

Marka Tescil Başvurusu

Marka; bir ürünün veya hizmetin sunumuyla ilgili görsel simgeler , kelimeler , resimler ve sayıların tümüne marka denir . Marka adıyla ürünü hatırlatmalı ve insanlarda çağrışım yaptırmalıdır.

Marka Tescili ; markanızın size ait olduğunu , sizden izinsiz başka kişilerin , firmaların kullanmasını önleyen tüm haklarının size ait olduğunu gösteren belgedir. Marka tescili ile 10 yıl koruma sağlanır , 10 yıl sonunda hak sahibi isteği üzerine marka yenileme yapılabilir. Markanızı tescil ettirebilmek için öncesinde marka tescil başvurusu yapmanız gerekecektir.

Marka Tescil Aşamaları

  • Marka Sorgulama

Marka sorgulamada amaç kullanmak istediğiniz markanın daha öncesinde başka kurum veya kişiler tarafından kullanılmış veya benzerinin var olup olmadığına bakılır yoksa başvuru gerçekleştirilir. Sorgulama yapılmadan Marka Tescil Başvurusu gerçekleşirse markanıza benzer bir markanın olması durumunda markanıza itiraz ve red gelme olasılığı çok yüksektir.

  • Marka Tescil Başvurusu

Marka tescilinde en önemli aşamadır. Marka Tescil Başvurusu yapılırken eksiksiz ve hatasız bir şekilde başvuru yapılmalıdır yoksa markanıza red gelebilir bu nedenle hem maddi hem manevi zarara uğrayabilirsiniz.
Marka Tescil Başvurusu TPE (Türk Patent Enstitüsü) web sayfasından online olarak gerçekleştirebilirsiniz.
Marka Tescil Başvurusu ‘nu yapan Vekil veya Başvuru Sahibi ’nin kendisi olabilir.
Marka Tescil Başvurusu sırasında Marka Adı, Marka İçeriği, Marka Örneği (resmi,logosu), Marka Sınıfı , Marka Sahibi / Sahipleri, Vekil Bilgileri ve gerekli evrakların ve bilgilerin hepsi tamamlanarak marka tescil başvurusu online olarak gerçekleştirilebilir .
Marka Tescil Başvurusu ‘nda istenilen evraklar ; Marka Tescil Başvurusunu kişi yapacak ise: Kimlik fotokopisi, Marka örneği, Vekâletname noter onayı gerekmez Marka Tescil Başvurusunu firma - kurum yapacak ise: Vergi levhası fotokopisi, şirket imza sirküleri fotokopisi, Marka örneği, Vekâletname noter onayı gerekmez

  • Marka İnceleme

Markanın şekli incelemesinin TPE tarafından yapıldığı aşamadır. Uygun görüldüğü takdirde marka yayına çıkar 

  • Marka Yayın

Markanın 3 ay boyunca yayında kaldığı süreçtir. Marka yayında olduğu sürece diğer kişiler tarafından marka itiraz edilebilir.

  • Marka İtiraz

Markanın yanında kaldığı süreçte diğer kişiler, firmalar tarafından itiraz edildiği süreçtir.

  • Marka Tescil  

Marka itirazın süreci sonrasında marka olumlu olarak sonuçlanırsa tescil belgesinin verildiği aşamadır. Markanızı ve logonuzu tescil ettirerek koruma altına almak, üçüncü kişiler tarafından kötü niyetli veya haksız kullanımlarını önlemek, markanızı tescil ettirmek için marka tescil başvurusunu gerçekleştirin.

Marka Tescil Başvurusu hakkında daha detaylı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsinizç

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>