444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe
/endustriyel-tasarim.aspx

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel Tasarım ; endüstriyel yöntemlerle üretilen nesnelerin, ürünlerin tümünü veya bir parçasını şekiller, çizgiler ile görsel olarak ürünün oluşturulmasına denir. Yani ürünün üretilmeden öncesindeki görünümüdür. Endüstriyel Tasarım Tescili ise görsel olarak oluşturulan ürünün tüm haklarının tasarım sahibine ait olduğunu gösteren ve ürünün korumasını sağlayan belgedir. Endüstriyel Tasarım Tescili ile üçüncü kişiler tarafından tasarımızın kullanılmasını, üretilmesini engeller.

Tasarımın Tescil edilebilmesi için yeni, ayırt edici niteliğe sahip olması gerekir. Öncesinde kullanılmış, üretilmiş ürün ise tasarım tescil edilemez. Endüstriyel tasarım tescili belgesi hangi ülkede geçerli ise o ülkede koruma sağlanır.

Endüstriyel Tasarım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Endüstriyel Tasarım Tescili başvuru formu, başvuru sahibi kimlik bilgileri, tescil edilecek ürünün çizimi, fotoğraf ve tasarıma ait açıklamalar (görsel anlatım ), vekaletname, başvuruyu yapan tüzel kişi ise vergi levhası ve faaliyet belgesi gibi evraklar tamamlanır ve başvuru Sistem Patent şirtekimizin web sitesinden online olarak yapılır.

Endüstriyel Tasarım Tescili koruma süresi beş (5) sene başvuru tarihinden itibaren korunur. Hak sahibi tarafından istenirse bu süre beş sene sonunda tekrar koruma sağlanır bu süreç 25 yıla kadar devam eder sonrasında tasarımınız halka mal olur. Endüstriyel Tasarım Tescili hak sahibi tarafından istenirse devir edilebilir.

Neden Endüstriyel Tasarım Tescili Yapılmalıdır ?

Diyelim ki bir endüstriyel tasarımınız var ve bu ürünü üretip kullanmak ve pazara sunmak istiyorsunuz. Ürününüzü tescil ettirmeden bunları yaparsanız ileride üçüncü kişiler tarafından kullanılmaya başladığında , tescil ettirmediğiniz için hiçbir hak talep edemezsiniz. En kötüsü de o kişilerin sizin yaptığınızı kendilerinin tescil ettirmesidir. Bu yüzden tasarımınızı tescil ettirmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Tasarımızı tescil ettirirseniz sizden izinsiz tasarımın uygulandığı ürünün; Üretilmesini, Piyasaya sunulmasını, Satılmasını, Sözleşme yapılmasını, İthal edilmesini ve Ticari amaçla kullanılmasını engellemiş olursunuz. Kısacası hak sahibinden izinsiz üçüncü taraf kişiler tasarımın tescil edildiği ürüne hiçbir şey uygulayamazlar.

 

Endüstriyel tasarım tescili hakkında daha detaylı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz…

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>