444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Marka Lisans

Marka Lisans Verme Nedir?

Marka Lisans verme işlemi, Tescilli marka hak sahipleri, yapılan talepler kapsamında, tescilli markalarını diğer kişi veya kuruluşlara kullanım izni verme sureti ile kiralama yoluna gidebilir. Bu kiralama, marka sahibi ile kiralayan kişi veya kuruluş arasında gerçekleşecek lisans sözleşmesinde yer alan hükümlere istinaden; İnhisari lisans veya inhisari olmayan lisans olarak yapılabilir. İzmir Marka Vekilliği firması olarak Sistem Patent şirketimiz markaların lisans alınması ve verilmesi gibi konularda sizlere hizmet vermektedir.

İnhisari Lisans

Tescilli Marka sahipleri, tekel kullanım haklarını açıkça gizli tutmadıkça markalarını kendisi kullanıma sunamamasının yanında, diğer kişilere de lisans olarak veremez. Bu kapsamda sözleşmede net şekilde belirtilmiş olması durumunda bu kiralama inhisari lisans şeklinde ifade edilir.

İnhisari Olmayan Lisans İse;

Yapılan sözleşmede hükmedilmemiş ise veya marka sahibi, tescilli markasını kendisi de kullanıma sunabileceği gibi diğer kişilere de lisans olarak verebilir biçiminde bir hüküm belirtmiş ise bu lisans inhisari olmayan lisansı ifade eder.

Marka Lisans verme işlemlerinde tescilli olan markalar, tüm ürün ya da hizmetleri açısından olabileceği gibi, bir takım (kısmi) ürün ya da hizmetler adına geçerli olabilir. Bu konunun sözleşmede açıkça belirtilmesi zaruridir.

Marka kullanım hükümleri ve ücretleri markaya sahip olan kişinin elinde bulunmaktadır.

Marka Lisans İşlem Süreci

Sistem Patent şirketimiz, lisansın çerçevesi ile sözleşmesi açısından danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

Sonraki Sayfa

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>